Auktion H19

Datum 2019-10-20

223.

SABEL , svensk, sent 1700-tal för marinofficer, klinga 78 cm med en bred och två smala blodrännor, förgyllt mässingsfäste med krönt ankare och tre kronor, läderklädd kavel lindad med tvinnad mässingstråd, läderbalja med två förgyllda mässingsbeslag, det övre ej orginal.

Utrop: 4000 - 6000 SEK Slutpris: 4000 SEK