Auktion H19

Datum 2019-10-20

5696_4.

DRILLING, Tyskt, fabrikat: Krieghoff, hammerless, modell Neptun Primus, kal. 12/70-7x57R, tillvnr. 77542, piplängd 63,5 cm , trångborrning ca 1/2+1/2 choke, förlängd spång med kryssbult. stålfärgad baskyl med scroll- & rosgravyr, scroll- & rosgraverade och uttagbara sidolås, avtryckare och delar av mekanismen guldförgyllda, topplever, kulspännare, signalstift, dubbla avtryckare med snälltryck på den främre, nätskuren framstock med graverat lås, träkolv med nätskuret pistolgrepp, kindstöd , nätskuren bakkappa, rembyglar. Toppmonterad Carl Zeiss Diavari-Z 1,5-6x42 i trefots hakmontage, lite glapp utan framstocken, skinnkoffert medföljer, bruksrelaterat slitage, märken på kolven och blåneringen, liten spricka bakom det vänstra sidolåset, större spricka bakom det högra sidolåset, små sprickor bakom lådtangen,mindre enstaka bucklor i piporna i övrigt GOTT SKICK.

Utrop: 20000 - 22000 SEK