Auktion V19

Datum 2019-05-12

Katalog

279.

SLAGLÅSPISTOLER , ett par engelska ca 1850 signerade SMITH LONDON, åttakantiga pipor 7 cm, kaliber ca 10 mm, totallängd 17 cm, graverade stommar, utfällbara avtryckare, skjutsäkringar, nätskurana valnötskolvar, tillhörande schatull med tillbehör invändigt klätt mrd grön sammet, pistolerna med rost fläckar, schatullets klädsel med mindre skador.

Utrop: 6000 - 8000 SEK Slutpris: 5200 SEK