Auktion V19

Datum 2019-05-12

Katalog

280.

SLAGLÅSPISTOLER , ett par irlänska 1800-tal, signerade J CRISPAN CORK, åttakantiga damaskerade slätborrade pipor, kaliber ca 16 mm, helststockar av valnöt med nätskurna grepp, graverade järnbeslag, laddstockar i hank, totallängd 37 cm, rostfläckiga, ett tumgrepp med spricka, spricka i hanens topp.

Utrop: 8000 - 10000 SEK Slutpris: 14000 SEK